
Czy pamiętasz Rodzicu swoje ostatnie dni wakacji? Pakowałeś ochoczo nowe przybory i książki do tornistra, a może wcale nie chciałeś tracić błogiej wakacyjnej wolności na rzecz powrotu do szkoły? Może wspominałeś wszystkie letnie przygody, zdarte kolana, nowych znajomych, soczyste owoce z ogrodu dziadków i te wszystkie późne zachody słońca? Czy snułeś plany na następny rok szkolny i tylko czekałeś na ponowne spotkanie ze szkolnymi znajomymi?
Jakie uczucia towarzyszyły Ci dzień przed pierwszym dzwonkiem? Ekscytacja, radość, nadzieja? A może napięcie, stres i smutek? A jak przeżywa to Twoje dziecko? Chętnie wraca do szkoły, czy wręcz przeciwnie?
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak rozpoczęcie nowego etapu edukacji może wpłynąć na całe kolejne 10 miesięcy nauki szkolnej?
Jeżeli jesteś ciekaw, jak świetnie rozpocząć nowy rok szkolny ze swoim dzieckiem, to zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!

1. Świętowanie
Dlaczego zazwyczaj świętujemy tylko zakończenia – roku szkolnego/wakacji? Wiemy, że świetnie jest celebrować sukcesy naszych pociech, kolejne osiągnięcia, jednak początek roku szkolnego też może być super! W końcu to rozpoczęcie nowego etapu edukacji, a bez rozpoczęcia nie ma zakończenia. Warto dobrze nastroić się na kolejne zajęcia szkolne i dotyczy to nie tylko dzieci, ale też rodziców.
Rozpoczęcie roku szkolnego od świętowania to wręcz wstęp do efektywnego uczenia się! Odpowiednie nastawienie do nauki, do samej szkoły i rozpoczynających się lekcji może sprawić, że nauka będzie piękną przygodą, a nie przykrym obowiązkiem.
W jaki sposób świętować? Oto kilka naszych wskazówek!
- Razem z dzieckiem wyznaczcie minimum jeden dzień pod koniec sierpnia, w którym spędzicie czas razem.
- Wspólnie wybierzcie sposób świętowania. Możecie wybrać się poza dom – do swojej ulubionej restauracji/kawiarni albo do kina. Możecie też urządzić świętowanie we własnym domu! Wspólne gotowanie ulubionej potrawy? A może domowe kino lub maraton ulubionych planszówek? To tylko kilka podpowiedzi. Z pewnością już masz w głowie swoje propozycje. Śmiało, zapisz je!
- W tym wybranym dniu znajdź chwilę na rozmowę z dzieckiem. Zapytaj o jego odczucia, związane z nowym rokiem szkolnym. Przyznajcie i podkreślcie, że dzisiaj świętujecie ROZPOCZĘCIE roku szkolnego. Daj poczuć dziecku, że ten początek też może wiązać się z pozytywnymi odczuciami, że jest to moment, który warto celebrować. Wskaż dziecku pozytywy powrotu do szkoły. Ile nowych i ciekawych informacji czeka w szkole!
- Przede wszystkim: dobrze się bawcie!

2. Małe porządki
Co można zrobić, aby nauka była przyjemna? Urządzić przestrzeń do nauki! Pokaż dziecku, że to miejsce może być wyjątkowe, bo przeznaczone tylko dla niego. Nie musisz zmieniać wystroju swojego mieszkania, czy kupować nowych mebli. Wystarczy, że zapewnisz dziecku miejsce, gdzie będzie mogło zdobywać wiedzę w sprzyjających warunkach. Zaangażujcie się wspólnie!
Zadbajcie o porządek dookoła tego miejsca:
- uporządkujcie razem blat biurka/ stolika;
- posegregujcie książki/ przybory szkolne na trzy grupy:
- rzeczy do pozostawienia i do wykorzystania,
- rzeczy do wyrzucenia,
- rzeczy do oddania (może komuś innemu przydadzą się te materiały?).
Po tym przeglądzie możecie spisać listę rzeczy, które należy dokupić, a następnie zabrać ją ze sobą na zakupy.
Zadbajcie razem o atmosferę tej wyjątkowej przestrzeni do nauki. Zapytaj dziecko, czy chciałoby je jakoś ozdobić? Mogą przydać się: małe lampki, ramka ze zdjęciem (wspomnienie z wakacji), figurka ulubionej postaci z bajki, pluszak itp. Ustalcie limit ozdób, aby nadmiar dodatków nie dekoncentrował i nie przeszkadzał podczas nauki, czy odrabiania zadań domowych.

3. Cel
Zachęć dziecko do wyznaczenia jakiegoś celu, do którego będzie dążyło w nowym roku szkolnym. Twoje dziecko może być przyzwyczajone do tego, że jego zadaniem jest otrzymanie pozytywnych ocen na koniec semestru, więc zaproponuj, aby cel nie wiązał się z ocenami.
Jak wyznaczyć cel?
Zadbaj o to, aby ten cel wzbudzał w dziecku entuzjazm, był konkretny, mierzalny i osiągalny (zgodnie z zasadą S.M.A.R.T.), bo osadzony w czasie już będzie (10 miesięcy roku szkolnego). Następnie wyznaczcie zadania, konkretne działania, które doprowadzą do osiągnięcia tego celu.
Na przykład:
CEL:
W tym roku szkolnym przetestuję 10 różnych sposobów na ciekawą naukę (tj. 1 technika na miesiąc).
ZADANIA:
1. Nauczę się tworzyć mapy myśli, 2. Zagram w grę edukacyjną sprawdzającą moją wiedzę z biologii, 3. Zwiedzę wybrane muzeum itp.

4. Zdrowe przekąski
Nie od dziś wiadomo, że jedzenie jest naszym paliwem i podstawową potrzebą. Czasami, wśród tych wszystkich obowiązków zapominamy o wartościowym posiłku, czy przygotowaniu pożywnej przekąski dla dziecka do szkoły. Warto zawczasu mieć w zapasach coś zdrowego, a zarazem pysznego i gotowego do spożycia.
Kupcie wspólnie 2-3 przekąski, które będą czekać na taką sytuację „awaryjną” w wyznaczonym miejscu w domu, aby dziecko wiedziało gdzie sięgnąć po przekąskę (np. orzechy, suszone daktyle, rodzynki, batonik musli z dobrym składem, suszone owoce czy chrupkie pieczywo z dobrym składem). Możecie również przygotować 2-3 przepisy na szybkie przekąski i sięgnąć po nie, gdy pojawi się potrzeba (np. przepis na szybkie ciasteczka owsiane, przepis na muffinki warzywne lub owocowe).

5. Cytaty w zeszytach
Dobrze jest rozpocząć nowy rok szkolny od dobrych myśli. Często przed oczami śmigają nam różne cytaty (np. w naszych social mediach co poniedziałek pojawiają się inspirujące cytaty https://www.instagram.com/akademiamaliwielcy/), o których później zapominamy. Możecie wspólnie wykorzystać te cytaty zapisując je na pierwszej stronie każdego zeszytu, aby w trakcie roku szkolnego motywowały, inspirowały do działania i dodawały otuchy. Zadbaj też o to, aby dziecko zrozumiało, jakie jest znaczenie danego cytatu. Podpytaj, jak je rozumie.

6. Tablica motywacji
Czy Twoje dziecko ma swoje ulubione miejsca, swoich idoli, marzenia? Tablica motywacji niech przypomina dziecku, że ten nowy rok szkolny to kolejny krok do spełnienia marzeń. Przecież nauka ma służyć właśnie temu, aby w przyszłości dziecko mogło wykorzystać swoją wiedzę do realizacji własnych marzeń. Niech tablica wzbudza uśmiech Twojego dziecka i pozytywne odczucia!
Jak przygotować tablicę motywacji?
- Przygotujcie tablicę korkową (+pinezki/ szpilki), albo dużą kartkę papieru (+klej) oraz mazaki/ brokat/ naklejki/ kredki.
- Poszukajcie kolorowych zdjęć ulubionych miejsc/ idoli Twojego dziecka. Wykorzystajcie gazety/ grafiki z Internetu/ własne zdjęcia/ własne rysunki.
- Przyczepcie/ przyklejcie do tablicy/ kartki wycięte ilustracje i ozdóbcie całość według własnych upodobań.
- Umieśćcie tablicę w wybranym miejscu (może w przestrzeni do nauki?).

7. Plan lekcji/zajęć
Kolejny rok szkolny ma swój własny rytm. Żeby nie pogubić się w nowym semestrze, warto mieć przygotowany plan zajęć (w widocznym dla Ciebie i dla dziecka miejscu). Wpiszcie w niego nie tylko zajęcia szkolne, ale też dodatkowe (już teraz możecie uwzględnić w swoim planie warsztaty z Akademii, o których znajdziecie więcej informacji tutaj: https://akademiamaliwielcy.pl/warsztaty-akademia-mistrza/). Niech każdy domownik wie kiedy i jakie zajęcia czekają dziecko. Plan lekcji, przygotowany w szkole, to po prostu poszczególne kroki, rozłożone w czasie, które doprowadzą Was do ukończenia kolejnego etapu edukacji. Skorzystajcie z niego przy planowaniu różnych aktywności w ciągu tygodnia. Plan zajęć możecie również ozdobić!
Drogi Rodzicu, który z wymienionych sposobów wykorzystasz? Który wydaje Ci się najciekawszy? Śmiało otwórz swój notes i zaplanuj świetne rozpoczęcie nowego roku szkolnego! Możesz podzielić się tym co wybrałeś w komentarzu.
Życzymy Wam wspaniałego nowego roku szkolnego!

Magdalena HONKOWICZ
Trener Akademii Mali Wielcy. Studentka prawa.
Miłośniczka map myśli i efektywnego uczenia się.
Pasjonatka psychologii sportu.
Uwielbia Harry’ego Pottera, zieloną herbatę i długie spacery.