Chłopiec cieszący się z osiągnięcia postanowień noworocznych. Akademia Mali Wielcy

4 nieoczywiste sposoby na wytrwanie w postanowieniach noworocznych

Czy pamiętasz swoje noworoczne postanowienia na mijający 2022 rok? Udało Ci się je zrealizować? Przedstawiamy 4 nieoczywiste sposoby na wytrwanie w postanowieniach noworocznych w nowym 2023 roku!
Czas
Akademia Mali Wielcy -

Per Carlbring z Uniwersytetu Sztokholmskiego śledził 1066 osób, które pod koniec 2017 roku podjęły się wyznaczenia swoich postanowień noworocznych. Podzielił ich postanowienia na dwie kategorie:

  • „cele unikania” – nierobienie czegoś, np. rezygnacja ze słodyczy, alkoholu lub mediów społecznościowych;
  • „cele dążenia” –  czyli przyjęcie nowego nawyku – np. pływanie dwa razy w tygodniu lub wieczorne czytanie 10 stron książki. Uczestnicy badania mieli o około 25% więcej szans na osiągnięcie swojego celu, gdy ich cel był “celem dążenia”.

2. Mówi do siebie! 

Naukowcy z University of Toronto odkryli, że używanie swojego wewnętrznego głosu jest niezwykle pomocne w utrzymywaniu samokontroli. W ich badaniu ludzie, którzy nie formułowali komunikatów do samych siebie byli mniej zdolni do kierowania własnym zachowaniem. Użyj więc wewnętrznego dialogu do tego, aby przypominać sobie o swoim „dlaczego” dla swojego postanowienia noworocznego i wzmacniać własną motywację!

Cel

3. Zadawaj sobie jasne pytania (tak lub nie?) – może okazać się, że jest to prosty, ale skuteczny sposób na wywołanie długotrwałej zmiany w Twoim życiu! 

  • “Będę czytał 10 stron książki po kolacji”
  • “Czy przeczytam dziś 10 stron książki po kolacji? Tak?/Nie?”

Które z tych zdań może bardziej wpłynąć na to, czy rzeczywiście przeczytasz dziś 10 stron książki po kolacji?

Naukowcy uważają, że zdanie drugie!

Badanie opublikowane w Journal of Consumer Psychology pokazuje, że przekształcenie stwierdzenia w pytanie może znacznie wpłynąć na Twoje zachowanie. Jest to tzw. “efekt pytania i zachowania”. Naukowcy odkryli, że zadawanie pytań skutecznie prowadzi do spójnych i znaczących zmian w życiu. Bezpośrednie pytania sprawiły, że ludzie np. więcej ćwiczyli. Kluczem jest zadanie pytania, które zmusza ludzi do wyboru ostatecznej odpowiedzi: tak lub nie.

Zamiast mówić sobie “zacznę oszczędzać”, zapytaj samego siebie “Czy zamierzam w tym roku oszczędzać?”. Pytanie delikatnie przypomina, że oszczędzanie jest ważne i spowoduje u Ciebie lekki dyskomfort, gdy kolejny raz będziesz przeglądać oferty sklepów w Internecie (TIP: przyklej sobie karteczkę z tym pytaniem przy komputerze lub wsadź do portfela). 

Według naukowców to właśnie ten dyskomfort motywuje do zmiany. Gdy dana osoba nie zamierza postąpić w sposób zgodny z noworocznym postanowieniem, pytanie posłuży jako przypomnienie, że zmiana zależy od dokonania właściwego wyboru. 

4. Okazuj empatię

Empatia jest silnym motywatorem do zmiany zachowania. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu wykazało, że kiedy ludzie stawiają siebie w sytuacji innych osób lub wyobrażają sobie wpływ swojego zachowania na innych, są bardziej zdolni do wykazywania samokontroli. Jeśli twoim celem jest efektywna nauka języka obcego myśl o ludziach, z którymi będziesz musiał dogadać się na wakacjach czy w pracy. Wyobraź sobie jak nowe słówka, których się dziś uczysz, pomogą tym osobom zrozumieć Ciebie w przyszłości – jak przyjemnie i lekko będzie się im z Tobą rozmawiało!  

Katarzyna MAKSEL

Katarzyna MAKSEL

Trener
Akademii Mali Wielcy. Absolwentka Akademii Trenera
Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.
Pasjonatka organizacji swojego czasu i zarządzania projektami.
Entuzjastka czekolady, matematyki i mądrej pomocy.

Udostępnij post