Nowy rok szkolny to nowy początek

Nowy rok szkolny – przyszłość zaczyna się teraz

To doskonały moment na zaplanowanie wspólnie z dzieckiem jego przyszłości. Podejmijcie więc wyzwanie, aby stała się taka jaką chcecie.
Czas

Nowy rok szkolny to nowy początek. Aby początek był udany, w ostatnim artykule na blogu, Magda opisała 7 SPOSOBÓW NA ŚWIETNE ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO. Nowy rok szkolny to również doskonały moment na zaplanowanie wspólnie z dzieckiem jego przyszłości.

Przyszłość to nie tylko wybór zawodu, ale bardziej wybór umiejętności, które będą potrzebne Tobie drogi Rodzicu i Twojemu dziecku za kilka lat. W tak dynamicznie zmieniającym się świecie, trudno przewidzieć czego dokładnie będziemy potrzebowali. Jednocześnie istnieją pewne umiejętności, wiedza i postawy, które warto jest wypracować, aby radzić sobie pomimo zmian. Jedną z nich jest realizowanie swoich marzeń.

Akademia Mali Wielcy -

1. MAPA MARZEŃ

„Bo wszystko zaczyna się od marzenia – oby tylko się na nim nie kończyło!”

Dzieci potrafią marzyć! Robią to spontanicznie, naturalnie i dobrze. Zatem pozwól swojemu dziecku pomarzyć, ukierunkuj odpowiednimi pytaniami, daj dobry przykład i wesprzyj je w jego pomysłach!

Zapraszam Ciebie, drogi Rodzicu i Twoje dziecko do wykonania poniższego ćwiczenia. Daj dobry przykład i wykonaj to ćwiczenie razem z Twoim dzieckiem. Jak pewnie wiesz, najlepszym sposobem na rozwój Twojego dziecka jest dawanie przykładu. Jeśli Ty potrafisz marzyć, to pewnie i Twoje dziecko nie będzie miało z tym problemu, gdy dorośnie. W tym zadaniu drogi Rodzicu również Ty weź przykład ze swojego dziecka i uruchom swoją wyobraźnię. Nic tak dobrze nie stymuluje myślenia i realizacji celów jak właśnie ona!

1. Przygotujcie: 2 duże kartki papieru technicznego np. A3, klej, nożyczki, kolorowe mazaki i gazety. 
2. Weźcie kilka spokojnych oddechów, wyprostujcie wasze ciała, wyciągnijcie się i uśmiechnijcie do siebie! Możecie również włączyć waszą muzykę w tle lub zrobić coś co wprowadza Was w dobry nastrój. Pośpiech jest tu niewskazany.
3. Na środku kartki niech każde z Was napisze pytanie: „Kim chciałbym/ chciałabym zostać w przyszłości?”
4. W tym pytaniu niekoniecznie chodzi o zawód jaki chcecie wykonywać przyszłości. Możecie rozwinąć to pytanie o to:

·      Co chciałbyś/ chciałabyś osiągnąć w przyszłości?

·      Co jest Twoim największym marzeniem?

·      Co gdybyś miał/ miała nieograniczone środki finansowe, to czym chciałbyś/ chciałabyś się zajmować?

·       Jakim człowiekiem chciałbyś/ chciałabyś być?

·      Jakie cechy, chciałbyś/ chciałabyś, aby opisywały Twoją osobę?

·      Co chciałbyś/ chciałabyś, aby mówiliby o Tobie Twoi najbliżsi? 

5. Odpowiedzi, które przyjdą Wam do głowy zapiszcie przy strzałkach, które odchodzą w różne strony od głównego pytania. 6. Ozdóbcie swoje mapy marzeń wycinając z gazet różne zdjęcia, litery czy ilustracje. A może przeglądając gazety przyjdzie Wam coś jeszcze do głowy? – Śmiało dodajcie to do swoich map. 

Cel

2.ZRÓB PLAN

„Planowanie to oprawianie przyszłości w ramy teraźniejszości.”

Właśnie Ty i Twoje dziecko stworzyliście własne wizje życia. Gratulacje! Zanim jednak przejdziemy dalej, chciałabym, abyście uświadomili sobie, że żyć zgodnie ze sobą/ być szczęśliwym/ żyć według swoich wartości itp. oznacza realizować swoje marzenia.

Teraz czas na planowanie. Ta część ćwiczenia może wydać się Twojemu dziecku trochę trudniejsza niż poprzednia. Dlatego zachęcam Cię do, tego, abyś przeszedł przez tą część samodzielnie, a później wykonał ją razem ze swoim dzieckiem. Dzięki temu, że będziesz mieć już własne przemyślenia i wnioski, łatwiej będziesz mógł ukierunkować odpowiednimi pytaniami uwagę swojego dziecka.

1. Przygotuj kartkę i długopis.
2. Spójrz na swoją mapę marzeń i zastanów się od czego chcesz zacząć. Wybierz pierwsze ważne dla Ciebie marzenie.
3. Wypisz listę kompetencji, które należy mieć, aby osiągnąć to marzenie.
4. Oceń w skali od 1 do 6, gdzie jeden oznacza najmniej a 6 najwięcej, jaki jest aktualny poziom Twoich kompetencji.
5. Gdy już wiesz jak radzisz sobie z określonymi przez Ciebie kompetencjami, zastanów się które z nich najbardziej wpłyną na osiągnięcie Twojego marzenia w 3 obszarach:

·      WIEDZA

·      UMIEJĘTNOŚĆ

·      POSTWA

6. Do każdej kompetencji w danym obszarze dopisz nazwę szkolenia/ warsztatów/ studiów/ zajęć dodatkowych/ książki wraz z datą ich ukończenia. 7. Możesz powtórzyć cały proces, do innego wybranego przez siebie marzenia.

Ten sam proces przejdź ze swoim dzieckiem. Gdy już oboje wybierzecie czynności, które zbliżą Was do osiągniecia swojego marzenia, podejmijcie działanie. P.S. Nie wyrzucajcie swoich kartek z tym ćwiczeniem, sprawdźcie, czy za 10 miesięcy (w czerwcu 2022), poprzez wasze zaplanowane aktywności jesteście tam gdzie dojść chcieliście. 

Katarzyna MAKSEL

Katarzyna MAKSEL

Trener
Akademii Mali Wielcy. Absolwentka Akademii Trenera
Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.
Pasjonatka organizacji swojego czasu i zarządzania projektami.
Entuzjastka czekolady, matematyki i mądrej pomocy.

Udostępnij post