Komunikacja interpersonalna

10 sposobów na polepszenie komunikacji z dzieckiem

Czy zastanawiasz się czasami nad tym jak trafić do swojego dziecka? Masz wrażenie, że Wasza komunikacja mogłaby być lepsza? Chciałbyś, aby Twoje dziecko było bardziej zaangażowane w tworzenie relacji?
Komunikacja interpersonalna

Jeżeli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś tak – to świetnie! 

Zapraszam Cię do zapoznania się z 10 skutecznymi sposobami na polepszenie komunikacji z dzieckiem.

Na początek weźmy pod lupę słowa, które wypowiadamy do dziecka. 

Komunikacja interpersonalna

1. Zastanów się jakie słowa kierujesz do dziecka, kiedy jesteś zły

 

Warto najpierw opanować emocje. Warto zakomunikować swojemu dziecku co się czuje i powiedzieć, że potrzebujemy chwili na opanowanie emocji. Dziecko bierze z nas przykład i obserwuje jak radzimy sobie z silnymi, trudnymi emocjami. 

 „Nie martw się że dziecko Cię nie słucha, martw się, że Cię obserwuje” Robert Fulghum.

 

2. Nie wypowiadaj słów, które mogą zranić dziecko

Po drugiej stronie stoi młody człowiek, dla którego nasze słowa są ważne, nawet jeżeli tego nie zauważamy. 

„Sposób, w jaki mówimy do naszych dzieci, staje się ich wewnętrznym głosem” Peggy O’Mara. 

Komunikacja interpersonalna

 

Kiedy zwracasz się do dziecka z empatią i szacunkiem, a czujesz, że nadal mogłoby być lepiej, to przeczytaj poniższe sposoby na polepszenie komunikacji.

 

 

3. Nie wypominaj swojemu dziecku zdarzeń z przeszłości

 

Może kiedyś Twoje dziecko popełniło błąd, który ciągle mu się przypomina. Co chcemy osiągnąć tym wypominaniem? Zamiast tego warto wspólnie z dzieckiem domknąć ten temat, pomóc dziecku wyciągnąć z niego wnioski i wskazać czego nauczyła go taka sytuacja.

 

4. Wyrażaj swój punkt widzenia poprzez opis swoich emocji, nazwanie swoich oczekiwań

 

Nie stosuj blokad komunikacyjnych (np. nie krytykuj, nie oceniaj, nie dawaj niechcianych rad). Zamiast tego możesz zastosować któryś 
z poniższych przykładów:

Ja to czuję inaczej

Wiesz jak to wygląda z mojej strony? 

Boli mnie to, ponieważ

Szanuję Twoje zdanie, a czy chcesz poznać moje?

 

5. Spróbuj nazwać potrzeby dziecka

 

Możesz wskazać dziecku, że zauważasz u niego jakąś potrzebę i zapytać się albo upewnić się, czy dobrze ją odczytujesz. Możesz również zapytać się dziecka co teraz czuje – otworzymy wówczas  to przestrzeń do rozmowy.

 

6.   Opisuj, nie oceniaj

 

Ocenianie to jedna z blokad komunikacyjnych. Stosowanie oceny wiąże się z tym, że Twoje dziecko może automatycznie zacząć się bronić.   
W ten sposób nie polepszysz waszej komunikacji. Zamiast tego postaw na opis sytuacji. Np. Nie mów: „Jesteś egoistą” (ocena). Powiedz: „Kiedy Twój brat prosił Cię o pomoc, odmówiłeś mu i zająłeś się grą na komputerze. Zastanów się co Twój brat mógł poczuć w tej sytuacji?” (opis).

 

7.  Spraw, żeby Twoje dziecko poczuło, że tworzycie drużynę

 

W sytuacjach konfliktowych możesz pokazać dziecku, że dążysz do rozwiązania problemu. Zamiast skupiać się na ocenie czy kontroli zachowań dziecka, powiedz: „Możemy rozwiązać  ten problem. Wysłuchamy siebie nawzajem i wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie”.

Komunikacja interpersonalna

komunikacji interpersonalnej oprócz słów, ważna jest również nasza postawa oraz odpowiednia przestrzeń do nawiązania rozmowy. Kiedy chcemy porozmawiać z dzieckiem, zadbajmy o warunki do takiego spotkania. 

8. Warto uprzedzić dziecko, że chciałoby się z nim porozmawiać

 

Można wskazać mniej więcej kiedy będziemy z nim rozmawiać. Kiedy zadbasz, aby w tym czasie nic Wam nie przeszkadzało, pokażesz tym jak ważna jest dla Ciebie ta rozmowa. Dziecko na pewno zauważy, że jest teraz w centrum Twojej uwagi i ma Twój czas tylko dla siebie. 

 

9.   Przygotuj się do tej rozmowy

 

Pamiętaj o tym, aby Twoja mowa ciała i mimika pokazywała Twoje przyjazne nastawienie, co jest szczególnie ważne, kiedy chcesz poruszać trudne tematy. Jednak co ważne, nie stosuj żadnej strategii – Twoje dziecko może poczuć, że zachowujesz się sztucznie czy stosujesz jakąś manipulację.

10. Włącz ciekawość badacza

Z czystą, bezinteresowną ciekawością dopytuj dziecko, kiedy opowiada Ci coś. Nie zakładaj nic z góry. Taka postawa otworzy Cię na poznanie jego punktu widzenia, jego spostrzeżeń. Dopytuj dlaczego tak myśli, co się stało, że ma takie, a nie inne zdanie na dany temat. Oczywiście zrób to bez oceniania i narzucania swoich przekonań.

 

Komunikacja interpersonalna

Sposoby na komunikację z dzieckiem | Zacznij działać! 

W tym artykule przedstawiłam dziesięć skutecznych sposobów na polepszenie komunikacji z dzieckiem. Wszystkie te metody mogą znacząco wpłynąć na jakość relacji między rodzicem a dzieckiem oraz pomóc w zrozumieniu i wzajemnym wsparciu. Dzięki zastosowaniu tych prostych, ale efektywnych technik, rodzice mogą stworzyć harmonijną atmosferę, sprzyjającą pełnemu rozwojowi i dojrzałości emocjonalnej dziecka.

Spróbuj zastosować powyższe sposoby na polepszenie komunikacji i ćwicz je, aż staną się już dla Ciebie oczywiste i naturalne, a stosowanie ich nie będzie sprawiało Ci już żadnego problemu. Tu liczy się tu praktyka!

Aleksandra SZCZEPANIAK

Aleksandra SZCZEPANIAK

 

Trener Akademii Mali Wielcy.
Z wykształcenia prawniczka. Prywatnie mama i żona.

Pasjonatka pracy z dziećmi i efektywnej nauki.


Podobał Ci sie ten artykuł? Chciałabyś otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się nowy wpis na blogu?

Zapisz się do naszego newslettera
i dowiedz się jako pierwszy o naszych nowościach!

Wypełniając formularz swoimi danymi zgadzasz się na ich przetwarzanie przez Akademię Mali Wielcy w celu wysyłania newslettera, czyli informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach oraz webinarach zgodnie z polityką prywatności. Zgodę tę możesz w każdej chwili cofnąć.

Udostępnij post